LIUB 2015

 

Modrý festival rozsvietil namodro dominanty mesta Žilina

 
Na prelome marca a apríla 2015 sa v Žiline konal festival na zvýšenie povedomia o autizme. Modrá je farba komunikácie a zároveň symbolom autizmu a preto svietili  Budatínska veža, Burianova veža aj Radnica Mesta Žilina namodro na znak solidarity s ľuďmi postihnutými autizmom..
 

      

      Trojdňový festival sa začal Modrým výletom v parku a veži Hradu Budatín, na ktorom sa zúčastnili členovia SPOSA-ŽR - deti a mládež s autizmom v sprievode svojich rodičov a pedagógov . Dve skupiny návštevníkov si postupne užili návštevu veže spojenú s krátkym výkladom a krásny výhľad na široké okolie. Počasie prechádzkam v parku veľmi neprialo, ale aj napriek tomu sa výlet vydaril.

      Keďže špeciálne večerné prehliadky Budatínskej veže sa začali ešte za vidna, bolo zážitkom sledovať vežu, ktorá pri stmievaní stále viac a viac „modrala“.

Široká verejnosť sa mohla zúčastniť nielen prehliadok veže v sprievode lektoriek, ktoré tiež vyjadrili solidaritu s autizmom a obliekli si modré tričká so žiarovkou, ale mohli si vychutnať aj večernú prechádzku po Budatínskom parku s výhľadom na modrú vežu Budatínskeho hradu.

      Prehliadky sa zúčastnil aj primátor Mesta Žilina, Ing. Igor Choma, ktorý upozornil na dôležitosť zvyšovania povedomia o autizme, pretože má v súčasnosti stúpajúcu tendenciu a práve preto sa rozhodlo Mesto Žilina vziať festival Light It Up Blue Žilina 2015 pod svoju záštitu a pripojiť sa tak ku všetkým mestám na celom svete, ktoré si 2. apríl  pripomínajú ako Svetový deň povedomia o autizme a zapájajú sa do kampane Light It Up Blue - Vysvieťme to namodro.

      Riaditeľ  Považského múzea v Žiline Ladislav Cimerák: „Do akcie na podporu povedomia o autizme sa Považské múzeum v Žiline zapojilo bez zaváhania. Pretože ide o dobrú vec, ktorou podporujeme osoby postihnuté autizmom a ľudí, ktorí ich vychovávajú a robia im život lepším. Rozsvietením veže Budatínskeho hradu po dobu trvania festivalu Light it up Blue Žilina 2015 vyjadrujeme ochotu komunikovať o problémoch autistov. Veríme, že sa staneme stabilným partnerom spoločnosti SPOSA ŽR a na podujatí sa budeme pravidelne spolupodieľať.“

      Druhý deň festivalu sme boli nútení presunúť pre nepriazeň počasia do interiéru. Len pár krokov od Mariánskeho námestia, do OC MIRAGE. 

      Zuzana Beňová, štatutárny zástupca SPOSA-ŽR. „Je to veľmi milé, spontánne, ľudia sa pristavujú a zaujímajú o túto problematiku. Asi sú zvedaví a možno aj veľkonočná atmosféra ich nabáda k tomu, aby sa s pokorou prišli pozrieť, prečítali si alebo sa opýtali na to, čo sa skrýva za slovom autizmus. Nepriaznivé počasie nás donútilo schovať sa pod strechu a urobilo nám tak službu, pretože sa prišlo pozrieť oveľa viac ľudí. Týmto ďakujeme pánovi Henrichovi Trabelssiemu, že neváhal a zareagoval veľmi rýchlo na našu požiadavku a umožnil nám presunúť festival z Mariánskeho námestia do OC MIRAGE.“

      Návštevníci OC Mirage si tak mohli vychutnať bábkové divadelné predstavenie, koncerty umelcov a byť svedkami zrodu maliarskeho umeleckého diela v podaní žilinských futbalistov.

      „Boli sme veľmi radi, že sme mohli podporiť akciu LIGHT IT UP BLUE – vysvieťme to na modro!, a tým prispieť k rozšíreniu povedomia o autizme. Týmto spôsobom sme sa snažili vyjadriť spolupatričnosť s osobami postihnutými autizmom a osobami, ktoré s nimi žijú a starajú sa o nich“ povedal Henrich Trabelssie z Mirage Shopping Center Žilina.

     Na kultúrnom programe sa zúčastnili: Divadlo zo šuflíka, Barbora Švidraňová a Šimon Švidraň, Juraj Šoko Tabaček, FS Rovňan, MŠK ŽILINA, Bystrík a Robo Papp, All Stars Band.   

Všetci účinkujúci si obliekli modré tričko a prišli nás podporiť bez nároku na honorár. Ďakujeme aj všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomáhali s organizáciou a fotografovi Adriánovi Vavrovi.

     Po ukončení programu sme si urobili malú prechádzku večernou Žilinou, aby sme sa potešili pohľadom na vyhliadku Burianovej veže na Hornom vale a   Radnicu Mesta Žilina na Mariánskom námestí, ktoré na znak solidarity s ľuďmi postihnutými autizmom žiarili modrým svetlom.

      Posledný deň festivalu sa uskutočnil na Stanici Žilina - Záriečie, kde prebehla moderovaná diskusia so špeciálnou pedagogičkou z Inštitútu zdravého vývinu Mgr. Katarínou Melovou, s členkou SPOSA-ŽR a mamou autistu Zuzanou Beňovou a so súrodencami dvoch mladých ľudí s autizmom Veronikou Kozlíkovou a Matejom Beňom.

      V premiére sa premietal aj dokumentárny film Jara Vojteka "Tak ďaleko, tak blízko", ktorý svojou bezprostrednosťou a prirodzenosťou akou sa pozerá na svet ľudí s poruchami autistického spektra, bol tým správnym vyvrcholením festivalu Light It Up Blue Žilina 2015.

      Počas celého festivalu sa modral aj výklad kníhkupectva Artforum v Žiline. Každý okoloidúci si mohol vo výklade pozrieť diela autistov aj knižky s modrým obalom, ktoré má Artforum v ponuke.

      Príjemná „modrá“ atmosféra a záujem širokej verejnosti, ktorý sa prejavoval počas celých troch dní nás utvrdila v tom, že takéto podujatia majú význam. Veríme, že v podobnom duchu bude pokračovať aj Light It Up Blue Žilina 2016.

 

 

 

 

Festival Light It Up Blue Žilina 2015 v médiách

 
   
 

Rádio Regina RTVS.mp3 (3,5 MB)